Co je to RSS?

Chcete mít denně nové informace z těchto stránek?

ikona RSS
Zajímají Vás novinky a nové články přidané na tento web a nevíte, jak je rychle najít? Vlevo dole v modrém zápatí webu najdete malou oranžovou ikonku RSS. A tady si přečtěte, k čemu je dobrá:


Co je tedy RSS?

Spousta z nás čte zprávy na internetu tak, že ty nejdůležitější stránky navštěvujeme několikrát denně, abychom se přesvědčili, zda nedošlo k nějaké aktualizaci, což je velmi zdlouhavé a neefektivní. Denně procházíme mnoho webů, musíme se na nich orientovat a především si pamatovat, co jsme již četli a co ještě ne. Často navíc na mnoho informací vůbec nenarazíme nebo si jich nevšimneme dříve, než je zasypou další zprávy.

Právě z tohoto důvodu byl vynalezen systém informačních kanálů – RSS (Rich Site Summary, Really Simple Syndication), které umožňují přebírat obsah stránek na internetu a předat Vám je v přehledné formě. Jde o soubor typu XML (eXtensible Markup Language), který stručně řečeno obsahuje seznam všech nových článků na webu. Tento systém se většinou používá na stránkách, kde se obsah mění a přidává velmi často. Principem RSS je čtení pouze aktuálních článků, bez nutnosti navštěvovat samotné stránky. Seznam článků se zobrazí přímo ve čtečce RSS (RSS Reader, Feed Reader), poskytuje obsah celého článku, datum aktualizace a odkaz na původní článek na internetu.


Jak číst RSS?

Pokud web RSS kanál nabízí, většinou naleznete informace přímo na hlavní stránce webu v podobě přímého odkazu nebo malé, většinou oranžové informační ikonky (také jako "RSS kanál", "RSS zdroj", "XML", "RSS Feed", "RSS Channel"). Kliknutím na odkaz se kanál automaticky přidá do Vaší RSS čtečky. Pokud ne, URL do RSS čtečky můžete přidat ručně. Ve čtečce se pak kanály v pravidelných intervalech aktualizují.

Pokud potřebujete přidat kanál z webu Tety Kateřiny ručně, zvolíte:

Soubor > Nový > Kanál (File > New > Feed) a do řádku URL vložíte http://www.tetakaterina.cz/rss.php, popř. doplníte další informace, jako je název RSS kanálu. Po kliknutí na OK / Přidat se RSS kanál uloží a od této chvíle se již nové články automaticky stahují do Vaší RSS čtečky, aniž byste museli navštívit web.


V případě, že používáte starší internetový prohlížeč (novější již mají RSS čtečku automaticky integrovanou), můžete si zdarma stáhnout samostatný program, např.: FeedReader 3.13 | RSS Newsreader 2.01 | RSSOwl 2.0
2008-10-31-22-14-30.jpg2008-10-31-22-15-03.jpg
přidání nového RSS kanálu (FeedReader 3.12)práce s RSS kanály (FeedReader 3.12)