Důležité informace

Pomeranče a banány

O tom, co je vlastně pro nás zdravé a co ne, se vedou dlouhé vědecké debaty. Za jednu z mála jistot, kterou si neublížíme, považujeme ovoce. Ale ani to není tak jednoznačné.
Ovoce pěstované v našich klimatických podmínkách je rozhodně to nejlepší, co můžeme našemu tělu nabídnout. Ale pokud nás začne třeba trápit chřipka, sáhneme po pomeranči, v domnění, že taková vitamínová bomba určitě zabere. Pomeranč je jednou z nejstarších kulturních plodin. Byl vyšlechtěn v Indii, kam byl dovezen z Číny. Obsahuje spoustu látek, které způsobují ochlazení. Jsou v tropech a subtropech žádané, ale rychlé odpaření těchto sloučenin provázené ztrátou tepla a následným ochlazením v našich podmínkách vede minimálně k rýmě. Tyto látky také zhoršují průtok krve a tak způsobují zhoršené zásobování buněk živinami... také mají vliv na bránici, což způsobuje povrchnější dýchání. Navíc obsahují volné radikály, které významně poškozují náš organismus, včetně genetického kódu buněk. Urychluje to tedy stárnutí. Také matky, které v těhotenství jedí pomeranče, riskují vznik alergií a ekzémů u svých dětí.

Podobné je to s banány. Ty jsou dokonce doporučovány jako vhodný doplněk k dietám při střevních poruchách, poruchách jater apod. Ale banány, které se k nám dováží, jsou trhány nezralé, a tak vstřebávání látek, které obsahují, je špatné. Obsahují bílkovinu tyrosin, která se v našem organismu přeměňuje na tyramin. Ta pak způsobuje zvýšení krevního tlaku, křeče drobných tepének sliznic a potom jste náchylní k poškození mnoha orgánů, včetně přemnožení bakterií a plísní. To vše vede ke snížení imunity. Zvláště nebezpečné jsou banány pro ženy do třetího měsíce těhotenství. Způsobují u narozených dětí těžké ekzémy. Často si s sebou banány také přivezou tropickou houbu, která způsobí jejich nadměrnou kazivost. A my jen můžeme čekat, co se po snědení takového banánu u nás vyvine za nemoc.

Tam, kde banány a pomeranče rostou, jsou zcela jiné klimatické podmínky a některé negativní vlastnosti jsou tam vlastně výhodné. Ale vám doporučuji ovoce tuzemské, které rostlo jenom pro vás. Obsahuje všeho právě tolik, kolik toho potřebujete, a je určeno vám. Proto vám prospívá daleko víc.
 

« Zpět