Důležité informace

Margaríny jsou zdravotní riziko

Všechno, co bychom měli vědět o transfigurovaných tucích.
Oč jde a jak to začalo..
Transfigurované mastné kyseliny (anglicky trans-fats) jsou určité druhy nenasycených tuků (mohou být mono-nenasycené nebo poly-nenasycené).
Transfigurované tuky se v přírodě vyskytují v nevelkém množství v masu a mléčných produktech. Tyto přirozené látky ale nepředstavují žádný problém.
Transfigurované tuky z regálů v obchodech s nimi ovšem nemají mnoho společného. Jsou vytvořené průmyslově částečnou hydrogenací rostliných olejů a živočišných tuků. Tento chemický proces byl vyvinut na počátku 19. století a první výrobek zpracovaný touto metodou poprvé přišel do prodeje v roku 1911 pod názvem Crisco.
Na rozdíl od přirozených nejsou transfigurované tuky potřebné, a také nejsou právě prospěšné zdraví. Konzumace transfigurovaných tuků pětkrát zvyšuje riziko koronární srdeční choroby. Zdravotníci proto celosvětově doporučují omezení spotřeby transfigurovaných tuků na stopová množství. Transfigurované tuky získané částečnou hydrogenací olejů jsou obecně považovány za mnohem horší než přirozené.

A teď je to zajímavé…

Margarín byl původně vyroben jako krmivo, po němž měli rychle přibývat krocani. Ty ale místo toho zabíjel. Ovšem lidé, kteří předtím vložili do výzkumu všechny své peníze, chtěli aby se jim vrátily, a tak dali hlavy dohromady a uvažovali, co udělat, aby je dostali zpět.
Původně to byla bílá hmota bez chuti a zápachu, takže do ni přidali žluté barvivo a umělou příchuť, a začali to lidem prodávat místo másla.

Tak co, chutná?

ZNÁTE rozdíly mezi transfigurovanými tuky (margaríny) a máslem?

Obojí má stejné množství kalorií.
Máslo má, při 8 gramech oproti 5 gramům v margarínu, o něco více nasycených tuků.
Máslo podporuje vstřebání mnoha dalších živin z jiných jídel.
Máslo má spoustu nutričních výhod, zatímco margarín jen pár a to ještě přidaných chemiky! Máslo chutná mnohem lépe než margarín a může povznést chuť ostatních jídel.
Máslo tu je po staletí, ale margarín méně než 100 let.

A teď o transfigurovaných tucích....

Margaríny obsahují velmi mnoho transfigurovaných mastných kyselin (některé přes 50% ... a ví někdo, CO je těch zbývajících 50%?)
Podle poslední studie Harvard Medical, může konzumace margarínů, ve srovnání s těmi, které konzumují stejné množství másla, zvýšit počet onemocnění srdce u žen o 53%.
Zvyšují celkový cholesterol a LDL (to je ten škodlivý cholesterol) a snižují HDL cholesterol, (prospěšný cholesterol).
Až pětinásobně zvyšují ohrožení rakovinou.
Snižují kvalitu mateřského mléka.
Snižují odpověď organismu na antigen (imunita).
Snižují odezvu těla na inzulín.
Ale co je nejhorší .... Margarínu chybí pouze jediná MOLEKULA – aby z něj byla 100% umělá hmota!!!

To poslední by samo o sobě mělo postačit k tomu, aby se soudný člověk ihned a do konce života vystříhal konzumace jakékoli formy „umělých jedlých tuků“, a čehokoli jiného, co prošlo hydrogenací.
Transfigurované tuky jsou nepřirozené, a proto je tělo nikdy nemůže strávit a spotřebovat ve formě energie. Ale ani správně vyloučit. Hromadí se v něm, lepí se na buňky, které dusí. Ucpává to arterie, ztučňuje játra a bez ohledu na tělesnou námahu nebo cvičení s tím nic neuděláte. Takže mrtvice, infarkt, selhání jater nebo ledvin nebo rakovina číhají hned za rohem. Nevěříte?

Zkuste tohle:

Kupte vaničku umělého jedlého tuku, otevřete to a nechte někde venku ve stínu nebo v garáži. Po několika dnech pozorování si povšimnete několika věcí:
* nepřiblíží se k tomu žádní hlodavci, žádný hmyz, ani otravné octomilky, ba ani švábi;
* ani po letech se to nezkazí a nezačne jinak páchnout;
* nemá to žádnou výživnou hodnotu, takže to nic nebude žrát a nic na tom ani v tom neporoste;
* dokonce i plísně a mikroorganizmy se tomu vyhnou (a to už je co říct!!).

Proč to nic živého nechce? Protože to je z 99.99% plast, který život zabíjí!!

Co takhle rozpustit si na pánvi kelímek od jogurtu a namazat si to na topinku? Ne? Tak proč jíte margaríny?
Pamatujte: COKOLI zabíjí život, zabíjí i VÁS .... jen pomaleji.

Poznámka lékaře na konec

Konečně to nějaký chemik napsal. Rád bych k tomu dodal, že pokud vyšetřuji pacientky s podkožními lipomy a celulitidou na ultrazvuku, shodně odpovídají, že jí pouze umělé tuky, že žijí „zdravě“. Po pravdě, s takto zdravě žijícími ženami je vhodný jen čistě profesionální kontakt. Jejich tělesné schránky totiž připomínají živoucí mumie.
Kdyby kdysi zvýšili příjem těchto umělých tuků v jídelníčku některých komunistických prominentů, byli by dokonale nakonzervovaní, takže by se k posmrtnému uchování jejich pozůstatků nemusela stavět nákladnou technikou vybavená mauzolea.
(MUDr. Studnička)

Vliv margarínu na lidský organismus

Většina odborníků na výživu dnes prohlašuje, že obyčejné máslo je lepší - pokud ho jíme s mírou. Není pochyb o tom, že máslo je přírodní produkt, zatímco margaríny musí být vyráběny složitým technologickým procesem a nejsou tedy přírodním tukem. Margarín by zůstal bez vydatné pomoci barviv a jiných přísad nevábnou šedivou hmotou. Do másla, na rozdíl od margarínu nemusí být vitamíny přidávané uměle. Máslo obsahuje přírodní vitaminy ze kterých jsou nejdůležitější A a D. Vitamin A je potřebný pro dobrý zrak a zdravou pokožku a navíc je důležitý antioxidant. Vitamin D podporuje vstřebávání vápníku, důležitého prvku pro zdravé kosti a zuby.

Tak. Teď už to víte! A povězte to přátelům...

Převzato z WM Magazínu online




REAKCE NA TENTO ČLÁNEK... přišlo e-mailem


Dobrý den,
na Vašich stránkách jsem si přečetla článek „Margaríny jsou zdravotní riziko“. Pracuji jako nutriční terapeutka a hlavním tématem mé práce je prevence srdečně-cévních onemocnění a ovlivňování jejich jednotlivých rizikových faktorů, včetně zvýšené hladiny cholesterolu. Proto nemohu nechat článek „Margaríny jsou zdravotní riziko“ bez odezvy.

Jestli Vám záleží na Vašich čtenářích, nechcete se podílet na šíření zavádějících zpráv a záleží Vám na důvěryhodnosti Vašich stránek, prosím o stáhnutí tohoto materiálu, případně o uvedení nepravdivých informací na pravou míru. Jeho šířením nám, nutričním terapeutkám, přiděláváte práci při nutnosti objasňovat, proč jsou informace naprosto zcestné. Naopak Vám budu vděčná, když nám pomůžete a rozšíříte ověřené a pravdivé informace (i když chápu, že ty nejsou tak čtenářsky atraktivní, jako lživé nesmysly).

Pokud Vás tematika zajímá, posílám Vám vysvětlení k jednotlivým nepravdivým tvrzením, které se v článku objevily. Současně bych Vás ráda upozornila na to, že na text reagoval také portál www.hoax.cz, na kterém najdete vyjádření dalších odborníků na výživu, včetně stanoviska Státní zemědělské a potravinářské inspekce.

1. Transfigurované tuky z regálů v obchodech jsou vytvořené průmyslově částečnou hydrogenací rostlinných olejů a živočišných tuků... Na rozdíl od přirozených nejsou transfigurované tuky potřebné, a také nejsou právě prospěšné zdraví... Margaríny obsahují velmi mnoho transfigurovaných mastných kyselin (některé přes 50 %)... Máslo je přírodní produkt, zatímco margaríny musí být vyráběny složitým technologickým procesem, a nejsou tedy přírodním tukem.
Roztíratelné rostlinné tuky prodávané v ČR se v naprosté většině případů ztužováním (hydrogenací) nevyrábí, v minulosti pak bylo částečné ztužování používáno k přípravě jen jedné ze surovin, a to tukové násady (směsi tuků, z nichž byl rostlinný tuk vyroben). Již několik let se k její výrobě využívá proces tzv. interesterifikace (neboli změna uspořádání).
Výroba rostlinných tuků je založena na intenzivním míchání předem připravené směsi tukové a vodní složky, kterým vznikne homogenní směs, která se nechá krystalizovat na chlazených válcích a současně se mechanicky zpracovává hnětením. Díky tomu nedochází ke vzniku pro organizmus škodlivých trans mastných kyselin (v odborných kruzích se diskutuje zejména o vlivu na vznik srdečně-cévních onemocnění). S použitím tohoto nového postupu je vyráběna většina rostlinných tuků na našem trhu. Pokud chcete vědět o obsahu trans mastných kyselin v tucích více, podívejte se na internetovou stránku České kardiologické společnosti, kde najdete podrobný přehled.

2. Margarín byl původně vyroben jako krmivo, po němž měli rychle přibývat krocani.
Podle mých informací byl margarín původně vyroben jako náhražka drahého a nedostatkového másla za císaře Napoleona III, který ho potřeboval pro svou armádu. Stejnou funkci plnily margaríny za války. Kvůli nekvalitním surovinám se opravdu v té době nejednalo o příliš kvalitní potravinu. Od té doby se ale mnoho změnilo a přirovnávat rostlinné tuky, které jsou v dnešní době k dispozici, k těm před lety, není možné.

3. Obojí (máslo i margaríny) má stejné množství kalorií... Máslo má spoustu nutričních výhod, zatímco margarín jen pár, a to ještě přidaných chemiky!... Nemá to (margaríny) žádnou výživnou hodnotu, takže to nic nebude žrát a nic na tom ani v tom neporoste.
Máslo obsahuje více než 80 % tuku. U rostlinných tuků si ale můžeme vybírat z různých variant, a to už od 25 %. Narozdíl od másla jsou díky nižší energetické hodnotě vhodné i při redukční dietě. Navíc prakticky neobsahují cholesterol a mají v naprosté většině případů příznivější složení mastných kyselin.

4. Máslo má, při 8 gramech oproti 5 gramům v margarínu, o něco více nasycených tuků... (Margaríny) zvyšují celkový cholesterol a LDL (to je ten škodlivý cholesterol) a snižují HDL cholesterol (prospěšný cholesterol).
Máslo obsahuje více nasycených mastných kyselin (které prokazatelně cholesterol zvyšují) než kvalitní rostlinné tuky. Cholesterol mohou zvyšovat také trans mastné kyseliny, obsažené ve ztužených rostlinných tucích (nejprodávanější výrobky, jako je Rama, Perla, Flora apod. NEJSOU ztužené rostlinné tuky, to jsou roztíratelné rostlinné tuky - viz výše). Rostlinné tuky naopak mohou díky vyššímu obsahu vícenenasycených mastných kyselin přispívat ke snižování hladiny cholesterolu v krvi.

5. Máslo podporuje vstřebání mnoha dalších živin z jiných jídel.
Tvrzení, že máslo je lépe stravitelné díky způsobu distribuce tuku ve výrobku, není pravdivé. Mýtus, že máslo se tráví lépe než tuky vyrobené z rostlinných olejů pravděpodobně pochází z 80. let minulého století, kdy se k výzkumu používaly dnes již zastaralé postupy.

6. (Margaríny) zvyšují celkový cholesterol a LDL (to je ten škodlivý cholesterol) a snižují HDL cholesterol (prospěšný cholesterol).
Cholesterol mohou zvyšovat trans mastné kyseliny obsažené v některých ztužených rostlinných tucích. Mezi ně roztíratelné rostlinné tuky, tj. v kuchyních nejpoužívanější, nepatří (viz výše). Tato negativní informace se tudíž vztahuje k marginálnímu počtu výrobků na trhu, naprostá většina rostlinných tuků na trhu trans mastné kyseliny vůbec neobsahuje. Transkyseliny můžeme ale najít ve sladkém pečivu, dortech a pod. Navíc je důležitý fakt, že nasycené mastné kyseliny obsažené v živočišných tucích mají podobně negativní vliv jako transmastné kysliny. Rostlinné tuky naopak mohou díky vyššímu obsahu vícenenasycených mastných kyselin přispívat ke snižování hladiny cholesterolu v krvi. Složení rostlinných tuků je z pohledu zdravotně preventivního rozhodně vhodnější.

7. Margarínu chybí pouze jediná molekula – aby z něj byla 100% umělá hmota!!!... Ani po letech se to (margaríny) nezkazí a nezačne jinak páchnout... Dokonce i plísně a mikroorganizmy se tomu (margarínům) vyhnou... Proč to (margaríny) nic živého nechce? Protože to je z 99.99 % plast, který život zabíjí!!
Rostlinné tuky jsou vyrobeny z rostlinných olejů a tuků, nejsou tedy umělé.
Plasty, známé také pod původním názvem umělá hmota, označují řadu syntetických nebo polosyntetických polymeračních produktů. Jsou složeny z organických kondenzačních nebo přísadových polymerů a často mohou obsahovat další látky na zlepšení kvality nebo zvýšení ceny.
Také tvrzení, že se rostlinné tuky nekazí, je k zasmání. Rostlinné tuky mají stanovenou dobu trvanlivosti, přibližně 3 měsíce od data výroby při dodržení skladovacích podmínek. Po uplynutí této doby se jejich kvalita rovněž začíná, podobně jako u jiných potravin, měnit. Tuky se nečastěji znehodnocují žluknutím.

8. Většina odborníků na výživu dnes prohlašuje, že obyčejné máslo je lepší.
Naopak. Většina odborníků se shoduje na tom, že bychom konzumaci živočišných tuků měli omezovat a nahradit ji konzumací rostlinných olejů a kvalitních rostlinných tuků z nich vyrobených. Více viz např. Výživová doporučení Společnosti pro výživu pro obyvatelstvo ČR.

9. Margarín by zůstal bez vydatné pomoci barviv a jiných přísad nevábnou šedivou hmotou... Do másla, na rozdíl od margarínu, nemusí být vitamíny přidávané uměle. Máslo obsahuje přírodní vitaminy, ze kterých jsou nejdůležitější A a D.
Rostlinné tuky získávají svou finální barvu například přidáním beta-karotenu, který se běžně vyskytuje např. ve žlutých či oranžových druzích ovoce a zeleniny. Pro sjednocení barvy po celý rok se někdy přidává beta-karoten také do másla.
Není pravda, že by máslo obsahovalo všechny vitamíny přirozeného původu, zatímco rostlinné tuky žádný. Máslo obsahuje hlavně vitaminy A a D. Rostlinné tuky obsahují přirozeně vitamin E obsažený v rostlinném oleji. Účinek vitaminů v lidském organizmu, ať jsou přijímány z másle nebo z rostlinných tuků, je stejný.


Děkuji za Váš čas věnovaný tomuto dopisu a pokud byste měli zájem o jakékoli doplnění či upřesnění, prosím, kontaktujte mě. Velmi bych ocenila, pokud uvedení informací na pravou míru publikujete na svém portále, aby nedocházelo k dalšímu matení návštěvníků Vašeho portálu.

Přeji hezký den,

Michala Tomešová
nutriční terapeutka
733 526 486
 

« Zpět