Zajímavosti

Móda v souvislostech

Je moc zajímavé pozorovat různé souvislosti v našem životě a historii. Tak například všimněte si toho, jak se vyvíjela v naší historii móda. Možná se vám může její vývoj zdát čistě náhodný a naprosto nevypočitatelný. Ale jen pokud si nevšimnete jistých zákonitostí.
Například duchovním pravzorem v období rokoka nebo v dřívější Antice byla Venuše. To velice ovlivnilo módu účesů v té době. Všichni jakoby byli fascinováni vlasy. Nosily se účesy dvě až tři hlavy vysoké, vplétaly se do nich celé květinové zahrady, plachetnice ap. nosily se paruky. Kadeřníci byli povyšováni do šlechtického stavu. Možná jste někdy i vy sami přemýšleli o tom, proč se vlastně mění módní styly. Proč dochází někdy tak náhle ke změně vkusu a změně cítění? Taková ohromná změna nastala třeba v období starého Říma, kde i uvolněný pramínek vlasů byl považován za koketnost. Ale od 2. století se všechno změnilo neuvěřitelným způsobem. Na tóze přibývá ozdob, výšivek a skvostů , účesy jsou vysoké a všude se objevují střapce, diadémy, jehlice, věnce a květy. Čím to bylo? Uvědomte si, že v té době neexistovaly modelky, filmové hvězdy a ni sdělovací prostředky, podle kterých by se móda rychle šířila. Tajemství je v tom, že do té doby uctívali Římané strohého Saturna ,tedy starce a mudrce. Ale ve druhém století se jejich ideál náhle změnil a za svůj archetyp si vybrali Isis-tedy Venuši.

Tyhle typy pro uctívání se nestřídají náhodně, ale mají svůj pořádek. Málokde se tak zřetelně objevuje duch doby, nálada a to, jak se lidé cítí, jako v módě. Navenek se v ní objevuje to, co není vidět, ale působí na ducha všech lidí té doby. Jakoby na jejich podprahové vnímání. Je to duch činný v kolektivním podvědomí lidstva.

V gotice byla vesmírným pravzorem Panna, v baroku se zase stává archetypem luna. Muži chodili oblékaní jako ženy.V sukních, s mašličkami a s dlouhými vlasy. Bohem války Martem se nechali inspirovat ve století 14. A také se to na módě odrazilo. Pozorujte souvislosti. Možná by bylo zajímavé přijít na to, co vlastně inspiruje naši módu dnes?
 

« Zpět