Fórum Tety Kateřiny

Krásný sluníčkový den Vám přeje Teta Kateřina
Právě je pon, 25 kvě 2020, 4:02

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]

Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: růže jako léčivá bylina
PříspěvekNapsal: sob, 22 úno 2014, 14:08 

Zdravím.

Před časem jsem tu psal o potížích s uchováním růže mimo vegetační sezónu, aby ji šlo využívat jako léčivku celoročně.
Dostal jsem i pár rad jak na to, některé jsem vyzkoušel. Takže, zbyl-li zde na fóru někdo, koho to zajímá, tohle jsou mé výsledky:
Růžové květy můžete opravdu prostě usušit. Jen musíte být opravdu pečliví při sušení, ukládání a skladování. Vydržely mi krásně voňavé a se zachovalou barvou až doteď, kdy jsem je dobral. V neprůhledné sklenici uložené v chladné skříni se stálou teplotou. Ne tedy prostě v kuchyni mezi ostatnmi bylinkami a už vůbec ne jenom v sáčku.
Z květů růže jde dělat výborný sirup, stačí prosypat vrstvy květů krystalovým cukrem. Použití je méně univerzální než u sušených květů, ale zato má výsledek velmi příjemnou chuť. Uchovával jsem v lednici, ve tmavé sklenici s kvalitnějším uzávěrem.
A nakonec, šlo by je jistě i dobře uchovat mražené, jen kdybych si na to vzal lépe těsnící krabici. Takto mi natáhly pach lednice a nebyly k použití.
:sunny:

Předmět příspěvku: Re: růže jako léčivá bylina
PříspěvekNapsal: pát, 28 úno 2014, 22:24 

Ahoj Karle,
to je zajimave, ja nikdy o ruzich jako lecivych bylinkach neuvazovala ... Dekuji za informace.
Muzes prosim pripsat na co je pouzivas a jestli to muzou byt jakekoliv ruze, ci jenom plane. :-)

Predem moc dekuji.

Danka

Profil E-mail  

PříspěvekNapsal: sob, 01 bře 2014, 12:52 

*Danka* píše:
Ahoj Karle,
to je zajimave, ja nikdy o ruzich jako lecivych bylinkach neuvazovala ... Dekuji za informace.
Muzes prosim pripsat na co je pouzivas a jestli to muzou byt jakekoliv ruze, ci jenom plane. :-)

Predem moc dekuji.

Danka

Ahoj.
Růže je vynikající léčivá bylina. Má ale účinky hodně široké a působí přitom poměrně jemně, takže se mi obtížně frázuje jedna či dvě základní, jednoznačné indikace, které by se k ní přiřadily a kde by měla jednoznačný efekt.
Různé druhy růže se účinkem liší, i když ne zásadně. Netroufám si to příliš charakterizovat, půjde spíš o jemné ladění, která působí silněji na to či ono a samozřejmě, chtělo by to konkrétní zkušenost s různými druhy, která mi chybí.
Přesto, nepoužíval bych k léčení vůbec módní druhy růží bez vůně, šlechtěné jen na velké a rychle dorůstající květy. Ty různé staré stolístky budou výborné, podobně ale poslouží dobře podle mě i starší klasické kultivary zahradních růží, které nejen kvetou, ale i voní. Ačkoliv ta vůně (silice) není podle mě jediný ani hlavní nositel účinků, je podle mě dobrý signál, že daná růže má léčivou sílu. A šípková růže se od ostatních růží účinkem květu bude lišit trochu více, jen neumím říct jak :-). Opět, prostě chybí zkušenost s použitím obtížněji skladovatelné suroviny, nejen mě, ale obecně.
Já osobně používám růži (květy) jako harmonizující a zesilující složku do bylin při ženských potížích, nachlazení, psychických a trávicích potížích.
Přidávám ji víc intuitivně na doladění účinku, nikdy jsem nepoužil růži jako hlavní složku čaje, ač by to jistě šlo.
Má účinky protivirové a antibakteriální, je tedy alternativou třeba i při chřipce nebo angíně, příznivě působí na sliznice v těle, je antidepresivní, měla by mít i mírné protikřečové účinky. Reguluje nadměrnou menstruaci, ač věřím, že se hodí k harmonizaci ženských potíží všeobecně. A je toho ještě více.
...
Je to bylina s velmi příjemnou i když ne příliš výraznou chutí v čaji, proto se dá ve vegetační sezóně použít i prostě k běžnému pití podle chuti, třeba na zjemnění černého čaje. Pokud ji takto piješ jen během kvetení a opravdu tehdy, kdy si o ni tělo řekne, nemůžeš to s ní nějak přehnat. Je to jemně působící, harmonizační a mírně tonizující bylina.
Zatímco o ní píšu, dostal jsem chuť zpříjemnit si den - jdu si zamlsat lžičku růžového sirupu :-).

zdravím
Karel

PříspěvekNapsal: sob, 01 bře 2014, 19:09 

Karle, dekuji moc za informace. Nejakou stolistou ruzicku zakoupim a budu zkouset.

Mej se krasne. :hi:

Danka

Profil E-mail  

PříspěvekNapsal: čtv, 06 bře 2014, 16:42 

Obrázek

Profil E-mail  

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]