Články

Zemi za 24 let těsně mine velký asteroid

Vesmírné těleso označované jako 2004 MN 4 se v pátek 13. dubna 2029 těsně přiblíží Zemi. Naši planetu mine ve vzdálenosti 36350 kilometrů (to je desetina vzdálenosti Měsíce od Země).
Vesmírné těleso označované jako 2004 MN 4 se v pátek 13. dubna 2029 těsně přiblíží Zemi. Naši planetu mine ve vzdálenosti 36350 kilometrů (to je desetina vzdálenosti Měsíce od Země). Podobné blízké průlety se odehrávají pouze jednou za 1000 až 1500 let. Vzdálenost mezi Zemí a asteroidem bude tak malá, že gravitační síla Země na asteroid tak, že se jeho dráha odkloní.

Asteroid, svítící jako běžně viditelná hvězda magnitudy 3,3, se objeví v pátek 13. 4. 2029 v souhvězdí Raka, takže bude viditelný v Evropě. Asteroid urazí za hodinu 42 úhlových stupňů. Narozdíl od podobných těles, jejichž dráha zasahuje až do oblastí mezi Marsem a Jupiterem, se 2004 MN 4 drží v podobné vzdálenosti od Slunce jako Země. Oběh kolem slunce trvá 323 dní.

Asteroid 2004 MN 4 se ve 40. letech několikrát naší planetě opět příblíží, ale podle současných výpočtů by ani tentokrát ke kolizi nemělo dojít.

Více se o asteroidu můžete dozvědět na stránkách NEODyS:

Asteroid MN4 může narazit do Země
V souvislosti s asteroidem 2004 MN4 přichází další varování kvůli možné srážce se Zemí. Loni na podzim po objevení asteroidu první odhady jeho dráhy předpovídaly téměř jistou srážku se Zemí (v pátek 13. dubna 2029) na přelomu roku však přesnější výpočty kolizi vyloučily. Nyní ale podle posledních výpočtů mají astronomové nové obavy, že při těsném průletu asteroidu mezi Zemí a Měsícem zapracuje vzájemná gravitace nepříznivým způsobem. Při dalším přiblížení v roce 2034 by se tak dráhy Země a MN4 protnuly a došlo by ke srážce.

Benny Peiser z univerzity v Liverpoolu upozornil, že dosud není jisté co udělá asteroid, jak se změní jeho budoucí dráha v důsledku zemské gravitace. Případný impakt by neznamenal zánik Země, ale katastrofa by měla gigantické rozměry.

Vědci navrhují aktivní opatření:
- co nejpřesnější sledování dráhy asteroidu, který se k Zemi přiblíží už za sedm let (na bezpečnou vzdálenost) - měla by na něj být vysazena sonda automaticky hlásící údaje o dráze asteroidu

- v roce 2029 by měla být k němu vyslána vesmírná loď s posádkou a se zařízením schopným dráhu tělesa podle potřeby změnit. (technicky je to proveditelné už nyní - letos v létě sonda Deep Impact narazí do komety Tempel 1 a bude měřit změnu její dráhy)

Asteroid 2004 MN 4 dostal jméno Apophis
Experti na blízkozemní tělesa se původně obávali, že asteroid Apophis se 13. dubna 2029 srazí se Zemí. Podle upřesněných výpočtů, ale srážka nehrozí. Asteroid ale proletí velmi blízko. Větší část jeho dráhy je uvnitř oběžné dráhy Země, to znamená menší než 150 milionů kilometrů. Je to těleso o velikosti zhruba 300 metrů s astronomickým označením 2004 MN4 a pořadovým číslem 99942.

Vlivem těsného přiblížení asteroidu k Zemi v roce 2029 se jeho dráha změní a bude mít velkou poloosu dráhy větší než 150 milionů kilometrů. Zůstane však stejně nebezpečný. Podle nynějších měření ze Země by měl Apophis proletět nad povrchem Země ve vzdálenosti menší než je výška geostacionární dráhy. Protože je to dráha umělých družic.

Ve Spojených státech už nyní uvažují o přesnějším sledování tohoto tělesa. Russell L. Schweickart (bývalý americký astronaut a velitel modulu Apollo 9) navrhl americkému kongresu vyslání kosmické sondy k Apophisu. Na povrch by umístila radar a vysílací zařízení. Podle údajů o pohybu asteroidu, která by zařízení dodávalo na Zemi, by bylo možné přesně určit, zda a hlavně v jaké vzdálenosti v dubnu 2029 Zemi mine. Měření poloh asteroidu z jeho povrchu by bylo přesnější než optická a radarová měření ze Země. Doplněno by mohlo být seismometrem pro měření změn na povrchu i uvnitř tělesa.
 

« Zpět